Warsztaty z ochrony danych osobowych – czemu są tak ważne?

Warsztaty z ochrony danych osobowych – czemu  są tak ważne?

Podstawowym prawnym dokumentem w Polsce, który dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka zaczęła obowiązywać w 1997. Również obecnie określa ona ów termin i mówi, jak powinniśmy z nich korzystać. Według dokumentu dane osobowe to wszystkie dane, jakie pozwalają na ustalenie tożsamości konkretnego obywatela bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy więc miejsce zamieszkania, datę urodzenia oraz nazwisko i imiona, lecz również te określane jako dane wrażliwe – między innymi informacje o wyznaniu, ewentualnych sprawach sądowych oraz stanie zdrowia. O ich ochronę należy zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki globalnej sieci ich zdobycie i wykorzystanie okazuje się naprawdę proste.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne dysponują wyłącznie danymi ich współpracowników, inne natomiast mają dojście także do danych klientów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy mają z nimi styczność muszą przejść specjalne kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym dowiedzą się, w jaki sposób zagwarantować im bezpieczeństwo. Jest to bardzo ważne, gdyż po zauważeniu błędów GIODO może nałożyć dotkliwe sankcje – po pierwsze finansowe, lecz w skrajnych przypadkach także więzienia.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest adresowane do wszystkich pracowników administrujących takimi danymi – są to m. in. pracownicy do spraw rekrutacji, archiwów bądź HR. W jego koszty zaliczają się również broszury pomocnicze, za pomocą których kursanci szybciej przysposobią wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, podczas którego dowiedzą się, jak zapewnić bezpieczeństwo danych, kursanci dostają specjalne świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu – zwykle kończą się w tym samym dniu.