Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Osuszanie fundamentów – budynek po zalaniu można odratować

Nawet jeśli budowla ustawiony jest na terenie, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, niewykluczone jest niebezpieczeństwo, że z biegiem czasu ściany będzie przenikać wilgoć. Może się to wydarzyć również nagle w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną albo z powodu podtopienia, a niekiedy pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w efekcie źle wykonanej lub osłabionej hydroizolacji ścian.

Osuszanie ścian – najpierw ustalenie przyczyn

Wilgotne ściany nie znaczą od razu, że budynek nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności powinno się rozpocząć od znalezienia przyczyn tworzenia się wilgotnych plam. W pomieszczeniach takich jak niewietrzone piwnice, kuchnie czy łazienki pojawiająca się na ścianach pleśń jest częściej następstwem przecieków z uszkodzonego dachu albo tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia właściwej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, użycia poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty oraz mury budowli lub gdy doszło do zalania na skutek powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już zadaniem dla specjalistów z obszaru hydroizolacji.

Metody osuszania ścian

Eksperci, którzy mają ogromne kwalifikacje w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoje działania od analizy źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Stanowi to bazę do wybrania adekwatnych metod i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki puchną i odpadają, a na murach wykwitają plamy, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wody przez mury. Po nieizolowanych murach z cegły woda pnie się wzwyż – nieraz wręcz na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, zwłaszcza w starych budynkach, jednak można na to zaradzić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która powstrzyma unoszenie się wody ku górze. Kolejnym krokiem, rzecz jasna po właściwym przygotowaniu ścian, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie domów wymaga niekiedy przywróceniu hydroizolacji z zewnątrz. Zadaniem kompetentnego zespołu jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zniszczonej izolacji bitumicznej, mat bentonitowych bądź papy termozgrzewalnej, a następnie wykonanie izolacji pionowej mineralnej albo elastycznej. Nierzadko niezbędne będzie też odnowienie łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych modułów budowli, jak przepusty rur, przepusty kabli i ściany żelbetowe.