Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców

Badania kierowców Bielsko Biała - skieruj się tu po więcej szczegółów o tych usługach.

Badania psychologiczne mają naprawdę szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale również określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które wymagane są do wykonywania konkretnych prac. Spośród tych badań osobną grupę stanowią badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – o co w nich chodzi?

Ci, którzy zobowiązani są poddać się badaniom psychotechnicznym, w wielu wypadkach mocno się ich obawiają. Okazuje się jednak, że naprawdę nie ma czego. Całość badań składa się z testów inteligencji, testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego i testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy służące do pomiaru inteligencji mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy charakteru. Uwzględniają między innymi psychotyzm, ekstra- oraz introwersję i neurotyzm. W wypadku testów aparaturowych specjalista sięga po aparat krzyżowy, stereometr, wirometr, miernik czasu reakcji oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które noszą okulary, powinny jedynie pamiętać, by zabrać je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek je wykonać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C+E, C, D1+E, D1, D+E i D. Przejść muszą je też osoby, które chciałyby wykonywać zawód instruktora oraz egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Warto dodać, że przejść je muszą też ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego typu badań jest różna w zależności od kategorii osób, które się im poddają. I tak chociażby w przypadku kierowców zamierzających odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Trzeba wykonać je jedynie raz.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]