Czym są badania psychologiczne kierowców?

Czym są badania psychologiczne kierowców?

Zleć badania kierowców Bielsko Biała.

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje obsługujących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji ważne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji w myśl prawa muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ten temat parę zdań. W jakich odstępach muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – jak przebiegają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Mają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, podczas których sprawdzana jest podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości, zdolność szybkiej reakcji i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej czasie informuje go, czy zaliczył badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. Jak? W internecie znajdziemy liczne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]