Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre choroby zębów i dziąseł nie mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te sposoby leczenia okazują się bezskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o zainicjowaniu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla większości pacjentów brzmi groźnie, to dzisiejsza medycyna posiada środki i technologie, które sprawiają, że nawet najbardziej złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Do zabiegów często prowadzonych przez chirurga stomatologa należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi przeprowadza się, jeśli stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy albo często powtarzających się stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg stomatolog a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. W dzisiejszych czasach jakkolwiek dostępne są środki, które kompletnie eliminują nieprzyjemne doznania. Poza tym pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać dodatkowe środki uspokajające, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie całkowitej narkozy.