Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko

Badania psychologiczne kierowców zawodowych i nie tylko

W tym miejscu dowiesz się, komu zlecić badania psychologiczne Bielsko Biała

Badania psychologiczne kierowców pozwalają ustalić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co dokładnie weryfikują? Jakie przyrządy wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – termin ważności

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii C+E. Do testów przystępują też kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają zdolność koncentracji

Badanie psychotechniczne składa się z 2 części. Najpierw osoby badane przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, dokładność działania, a także cechy osobowości czy poziom lęku. Osoby poddawane testom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy wskazać brakujący element. Drugim etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy głównie widzenie po zmroku, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Do testów wykorzystuje się między innymi kabinę ciemniową, stereometr oraz równoważnię. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]