Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Badania operatorów – kilka przydatnych informacji

Jeżeli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko, kliknij tutaj.

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i niezwykle dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują też zastosowanie chociażby w czasie określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju maszyny budowlanej.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie odbiegają znacznie od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc skrupulatny wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe i temperamentalne, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie należy się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Liczy się dokładność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają największe znaczenie w przypadku osób zamierzających zostać operatorem maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie w stanie w dość szybki sposób reagować na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również predyspozycje do widzenia steroskopowego, koncentracji uwagi i oceny prędkości obiektów będących w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto może je wykonywać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić jedynie psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest ukończenie studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Należy tego pilnować, inaczej można utracić prawo do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]