System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC popularnych banków

W tym miejscu uzyskasz więcej informacji o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, że praktycznie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji jako odpowiedź świata na konflikt zbrojny na Ukrainie. Lecz system SWIFT wykorzystywany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów sprawnego funkcjonowania bankowości światowej.

System SWIFT stosują nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny stosowany aktualnie system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce korzysta się również z systemów: Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na całym świecie wykorzystywane są także rozmaite systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na obszarze danego kraju.

Co jest wobec tego największym atutem systemu bankowego SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie państwa na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekracza już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku znanych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]