System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., lecz finalnie przedsiębiorcy na możliwość korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać kilka miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.
Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla działów księgowości
Faktura ustrukturyzowana to nic innego jak dokument elektroniczny, który ma ściśle sformułowaną strukturę informacji zapisanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML właściwie mało co mówi człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, z kolei dla przystosowanej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu będzie całkowicie czytelny. Dzięki temu, iż faktury otrzymują jednolitą strukturę obojętnie jakich programów księgowych użyją obie strony transakcji, dane będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to znamienny postęp zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd często spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez oprogramowanie księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej lub pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane zupełnie eliminują prawdopodobieństwo błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez księgowego, a także niepoprawnego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.
Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyspiesza zwrot podatku VAT
Wszyscy właściciele firm stycznia 2021 r. mogą odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nie zgubią (KSeF zachowuje dane o dokumentach przez 10 lat), wcześniej odbiorą zwrot VAT, a także są zwolnieni z wymogu wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc w większym stopniu przeciwdziała patologiom w obszarze podatku akcyzowego, VAT oraz dochodowego. Co istotne, nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania komercyjnej aplikacji księgowej, jednakże należy dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]