Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Sprawdź, gdzie zamówić orynnowanie dachu, wejdź na www.regamet.pl.

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Wśród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy więc lekceważyć wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak zakładanie rynien. Co więc powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich modułów się składają?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu lub pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny PCV, metalowe lub plastikowe – które kupić?

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wyprodukowane z różnych surowców – m. in z metalu plastiku. Które z nich będą najlepszym wyborem? To zależy od specyfiki budynku i tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien należy zatem skonsultować z fachowcem.

Nasza siedziba:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08