Najpopularniejsze technologie i materiały do druku 3D

Najpopularniejsze technologie i materiały do druku 3D

Więcej informacji o materiale do drukarek 3D

CadXpert proponuje kompleksową ofertę materiałów do drukarek 3D: filamenty, żywice fotopolimerowe i inne. Materiały te można podzielić na następujące rodzaje:
– PolyJet – płynne żywice fotopolimerowe, utwardzane promieniowaniem ultrafioletowym,
– FDM (z ang. fused deposition modeling) – warstwy topionych tworzyw termoplastycznych (filamentów). Wyróżniamy tu 2 podkategorie: FDM do szybkiego tworzenia prototypów z ekonomicznych termoplastów oraz FDM przemysłowe używane do zaawansowanej produkcji z funkcjonalnych tworzyw termoplastycznych,
– SLS – spiekany selektywnie proszek poliamidowy,
– SLA – utwardzane wiązką lasera żywice fotopolimerowe o rozmaitych właściwościach.

Filament do drukarki 3D – niezastąpiony w szybkim prototypowaniu

Filament to tworzywo używane w drukarkach 3D pracujących w technologii FDM. Ta technologia druku oraz materiał są wykorzystywane do seryjnej produkcji, a także do testowania funkcjonalnego oraz błyskawicznego prototypowania z prostych w obróbce termoplastów. Które filamenty są najczęściej używane do druku 3D? Zazwyczaj sięga się po tworzywa inżynieryjne (między innymi te odporne na pękanie) bądź mające szczególne cechy (przykładowo niepalność) oraz łatwe do kształtowania PLA (poliaktydy). Technologia druku FDM dotrzymuje kroku wydrukom uzyskanym przy pomocy pozostałych popularnych metod: wtrysku i termoformowania. Największe plusy filamentów to przystępna cena połączona z wysoką jakością wydruku 3D, ogromna dostępność, jak również ekologiczny proces ich produkcji (nietoksyczny i jednocześnie czysty, wobec tego wytworzone z jego pomocą prototypy mogą być wykorzystywane m.in. w biurach).
W ofercie CadXpert w technologii FDM znajdują się filamenty:
– do szybkiego prototypowania,
– elastomery,
– inżynieryjne.

Inne materiały do druku 3D – przeznaczenie fotopolimerów

Poza filamentami, firma CadXpert oferuje też wiele innych materiałów do druku 3D. W technologii SLA (innymi słowy w stereolitografii) są to m.in. materiały:
– standardowe,
– inżynieryjne,
– odlewnicze,
– dentystyczne.
Jakie zastosowanie ma płynna żywica fotopolimerowa utwardzana laserowo? Nadzwyczaj szerokie. Głównie korzystamy z niej w przemyśle i branży medycznej do wydruku 3D modeli koncepcyjnych oraz prototypów, jak również wszelkich przedmiotów wymagających wygładzonej powłoki.
Natomiast materiały przeznaczone do technologii Polyjet to między innymi:
– wysokotemperaturowe,
– transparentne,
– imitujące polipropylen.
PolyJet jest uznawana za niesłychanie precyzyjną i kompleksową technologię drukowania w 3D. Poszczególne warstwy płynnych żywic fotopolimerowych są utwardzane kolejno za pośrednictwem światła UV. Dzięki swoim cechom mają zastosowanie najczęściej jako modele: anatomiczne, inżynieryjne, koncepcyjne oraz imitujące wyrób końcowy. Z tych żywic produkowane są także obudowy, opakowania oraz inne artykuły użytkowe.

Nasza siedziba:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]