Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Sprawdź, gdzie kupić łańcuchy zimowe, wejdź na ebagaznik.pl

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych można nabyć?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na względzie ich zastosowanie. Odróżniamy typy stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach ciężarowych, osobowych, terenowych i dostawczych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się także wzorem zaplotu, mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem znacznego stresu. Żeby go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]