Kiszonki warzywne – znamy je od tysięcy lat

Kiszonki warzywne – znamy je od tysięcy lat

Poszerz swoją wiedzę o przetworach warzywnych.

Warzywa kiszone są tak mocno związane z tradycyjną kuchnią polską, że sądzimy, iż jest to głównie słowiański rarytas, rzadko przyrządzany w pozostałych rejonach świata. Jednak kiszone przetwory z warzyw modne są nie tylko na starym kontynencie, ale też w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Kwaszonki – zdrowe produkty na naszym stole

Badacze historii uznali, że metoda konserwowania żywności poprzez ich zanurzenie w solance, w soli albo w roztworze octu, znana jest ludziom od ponad czterech tysiącleci. Proces ten prawdopodobnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terytoriów antycznej Mezopotamii. Pokarm poddany fermentacji mlekowej nie psuje się, gdyż niskie pH zawiesiny, w której jest on zanurzony, hamuje rozwój bakterii gnilnych. Kilka wieków temu był to optymalny sposób, żeby zwiększyć okres zdatności do konsumpcji warzyw, mięsa oraz ryb nawet o kilkadziesiąt tygodni. W rezultacie przyjęła się tradycja szykowania m.in. kiszonych przetworów z myślą o miesiącach zimowych. Kiszone przetwory od zawsze słyną z aspektów prozdrowotnych, co oczywiście jest potwierdzone. Mają one między innymi mnóstwo witaminy C, dlatego też marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, rzadziej cierpieli z powodu gnilca. Co ciekawe, w języku polskim kwaszonki z warzyw określa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt np z buraka cukrowego i koniczyny białej.

Kwaszonki na świecie

Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kiszonym jest ogórek, rozpoznawany de facto w większości zakątków świata, również w Kanadzie i w USA, gdzie ta kategoria przetworów warzywnych nie jest zbytnio popularna. Natomiast ogórki kiszone są tam prawdopodobnie niezwykle lubianym dodatkiem do kanapek, hamburgerów i hot-dogów. Nad Wisłą prócz ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraczki, z których korzysta się do przygotowania surówek oraz zup. Ale nie tylko te warzywa można kisić. W pozostałych regionach świata kisi się m.in. czosnek, fasolkę szparagową oraz owoce (np. cytryny), a czasem nawet jaja.

Solanka i ocet wpływają na smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni wieków stały się podstawą lub istotnym dodatkiem do niezliczonej liczby dań narodowych. Należy pamiętać, że smak kiszonek bywa inny w oddalonych od siebie rejonach świata, bo zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w trakcie kwaszenia. Dlatego też ogórek wyprodukowany wedle tradycyjnego polskiego przepisu, nie będzie smakował tak samo jak ten zakiszony np. w Indiach.

Nasza siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]