Kask na motor – podstawowe wyposażenie motocyklisty

Kask na motor – podstawowe wyposażenie motocyklisty

Więcej informacji o kasku na motor.

Pasjonaci jednośladów wiedzą, iż podstawą posiadania minimum bezpieczeństwa podczas jazdy jest założenie kasku. Nieważne, czy motor jest naszym powszednim środkiem transportu, czy jeździmy na nim „od święta” – na każdy przejazd musimy założyć kask motocyklowy, gdyż takie zobowiązanie nakłada na nas kodeks drogowy. Nieprzestrzeganie go kończy się nałożeniem punktów karnych oraz mandatu, jednakże może mieć również daleko nieprzyjemniejsze skutki – w razie wypadku prowadzący (czy też jego pasażer) nie posiadający kasku wystawiają się na ciężkie urazy, a często i śmierć.

Rodzaje kasków na motor

Kaski na motor odróżniają się od siebie wzornictwem i zastosowaniem. Są cztery główne typy kasków:
Kaski integralne są najbardziej uniwersalne i z tej przyczyny bodajże najczęściej noszone przez motocyklistów, ponieważ można je wykorzystać do jazdy na skuterze, jak i na motocyklu sportowym, szosowym. Ich specyficznym atrybutem jest jednolita struktura, co sprawia, że są one uznawane za bardzo bezpieczne, aczkolwiek nie najwygodniejsze.
Kaski szczękowe – ich określenie pochodzi od tego, że posiadają poruszający się (podnoszony i opuszczany) moduł części żuchwowej. To sprawia, że są niesłychanie komfortowe – da się w nich bez trudu zaczerpnąć powietrza, rozmawiać, czy zjeść bez konieczności ściągania kasku.
Kaski otwarte nie mają wcale części osłaniającej szczękę – skorupa ochrania tylko górną część głowy. Są lekkie, ale nie dają dużego poziomu bezpieczeństwa, stąd przeznaczone są dla osób przemieszczających się na motorach rozwijających niską prędkość (jak cruisery) oraz na skuterach.
Kaski crossowe, czyli kaski enduro bądź off-road, to kaski dające wysoki poziom bezpieczeństwa, które stosowane są do jazdy w terenie. Charakteryzują się lekkością, brakiem szybki oraz bardzo opływową konstrukcją. Żeby z niego korzystać należy zaopatrzyć się również w gogle.

Wybieramy kask na motor – o czym pamiętać?

Poszukując kasku na motocykl miejmy na uwadze, iż po polskich drogach można jeździć tylko z kaskami mającymi homologację, zatem dopytajmy o to zawsze przed zakupem. Poza tym zwróćmy uwagę m.in. na to czy wypatrzony przez nas kask jest wykonany z surowców wysokiej jakości, czy wyściółka sprawnie odprowadza wilgoć oraz czy wentylacja kasku jest sprawna.

Nasza siedziba:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]