Kantar dla konia – charakterystyka

Kantar dla konia – charakterystyka

Skieruj się tu, aby zamówić kantar skórzany

Kantar to powszechnie używany element uprzęży dla konia. Mylony bywa z uzdą, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego kierowanie poruszającym się koniem. Kantar to jeden z głównych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Z tej przyczyny powinien on pasować do zarysu i wymiarów głowy konia, jak również nie powodować u niego obtarć. Jak zatem dobrać najlepszy kantar? Na które jego cechy wypada zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy czy taśmowy – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

W sprzedaży odnajdziemy różne typy kantarów: sznurkowe, podszywane, skórzane czy taśmowe. Te pierwsze, określane również halterami, są rekomendowane z uwagi na znaczną kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może sprawować nad koniem. Dla konia o wiele bardziej wygodny jest jednakże kantar skórzany lub taśmowy. Dużo większą wygodę zapewniają kantary podszywane – np. sztucznym bądź naturalnym futerkiem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Kantar tego typu wspaniale zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas ćwiczeń czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Najmniejszy to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), którego używają właściciele koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) został natomiast opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla trakenów, koni arabskich, huculskich oraz holsztyńskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak perszeron lub konie belgijskie) i większych ras gorącokrwistych (np. kladrubskich).

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]