Ciekawa propozycja wyposażenia wnętrza – kominek ekologiczny

Ciekawa propozycja wyposażenia wnętrza – kominek ekologiczny

Ile razy wyobrażaliśmy sobie tę scenę – szczęśliwa para z kubkiem ciepłego kakao w rękach grzeje się przy ogniu kominka. Na ogół w mroźne dni mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości montażu kominka wszystkim, którzy dysponują własnym domkiem. Prawdą jest, iż zwykłego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, jednakże możemy postawić w nim biokominek!

Eko kominek – jego największe atuty oraz jego typy

Biokominek, znany także jako eko kominek, charakteryzuje się tym, że można go założyć w praktycznie dowolnym mieszkaniu. Nie wymaga on stworzenia sieci kanałów wentylacyjnych, ważne jest natomiast, aby powierzchnia w którym będzie postawiony eko kominek wyróżniała się niczym niezakłóconą rotację powietrza. Nie wolno instalować go w lokalach absolutnie szczelnych. Znacznym walorem biokominka jest jego ascetyczna konstrukcja (to wręcz zaledwie obudowa i palenisko) oraz relatywnie niewielki ciężar. Z reguły wykonuje się go ze stali nierdzewnej, jednakże można znaleźć też modele z obudową z kamienia czy też szklaną. Niektóre eko kominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przenoszenia, np. wtedy gdy zdecydujemy się zmienić aranżację mieszkania. W ciągu minionych kilku lat popyt na eko kominki tak silnie rozwinął te produkty, że w tej chwili bardzo łatwo znaleźć jakiś jego model do każdego stylu pomieszczenia. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych znajdziemy modele biokominków wolnostojących, wiszących lub narożnych. Produkowane są warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, przeznaczone do trzymania w ogrodzie, w altanach, na balkonie bądź na werandzie, tarasie, które można zastosować też jako ozdobę ogródka ośrodka wypoczynkowego albo restauracji.

Biokominek nie wytwarza związków szkodliwych

W biokominkach nie spala ani drewna ani węgla, dlatego nie wytwarza się dym. Podczas spalania bioetanolu, który jest biopaliwem, tworzy się wyłącznie para wodna i CO2 (stąd przytoczona wcześniej konieczność zagwarantowania poprawnej rotacji powietrza w mieszkaniu). Charakterystyczną cechą paliwa ciekłego jest także to, że po skończeniu cyklu spalania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z popiołu ani z sadzy. Nie osiadają one zatem na meblach bądź sprzętach domowych, bo biopaliwo spala się praktycznie całkowicie. Biokominki są ekologiczne – spalanie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków toksycznych dla środowiska. Wadą dla poniektórych jest to, że biokominki generują mniej ciepła niż standardowe kominki, aczkolwiek ich zalety, głównie opcja zainstalowania ich w mieszkaniu i spore walory aranżacyjne, są solidnym argumentem za ich kupnem.