Po co robi się optymalizację strony dla urządzeń mobilnych

Po co robi się optymalizację strony dla urządzeń mobilnych

Powszechne używanie urządzeń mobilnych sprawia, że webmasterzy z większą ochotą przygotowują mobilne wersje stron. Jest to bardzo istotne z uwagi na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Zasada jest jedna: jeśli chcesz mieć wielu użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Dlatego właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Najważniejsze zasady optymalizacji dla urządzeń mobilnych

Jest kilka czynników, na które musimy zwrócić uwagę, projektując naszą stronę. Jeśli chcemy zastosować podejście „mobile friendly”, która ma wpływ na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Warto także zagwarantować szybkie wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów albo z tabletów zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale niesamowicie znaczącym elementem, jest przejrzystość. Projektując stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zadbać o odpowiedni rozmiar wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla wiadomości o tym, co znajduje się najbliżej użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co poleca Google

Zastosowanie tych zasad z pewnością przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy zastosować na swojej stronie podejście RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga wykorzystania innego adresu URL. Jeśli nasza strona zaprojektowana jest na CMS-ie, możemy po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to w obecnej chwili obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.