Zabiegi z użyciem botoksu – nie tylko medycyna estetyczna

Zabiegi z użyciem botoksu – nie tylko medycyna estetyczna

Więcej na temat botoksu w Kielcach na https://revitae.com.pl/zabiegi/medycyna-estetyczna/botoks/.

Toksyna botulinowa, w mowie potocznej zwana botoksem, to substancja białkowa wytwarzana przez jeden z typów bakterii z grupy anaerobów, która na skutek swojego działania stosowana jest w medycynie, w głównej mierze estetycznej. Jak zatem używa się tej neurotokstyny i czy jest to bezpieczne?

Botoks ogranicza bodźce przenoszonych między tkanką mięśniową a komórkami nerwowymi

Toksyna botulinowa to jedna z najsilniejszych znanych egzotoksyn, której oddziaływanie polega na powstrzymywaniu impulsów przenoszonych między mięśniami a nerwami. To dlatego jego spożycie (np. razem z przeterminowaną żywnością) bywa niezmiernie niebezpieczne, bo w ekstremalnych sytuacjach prowadzi do zatrzymania akcji serca. Niemniej jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botulinotoksyna, medycy od lat wykorzystują do leczenia stanów chorobowych, w których występuje nieprawidłowe napięcie mięśniowe, między innymi przy kurczu twarzy, trudnych kazusach zeza czy przykurczach po udarze. Botoks powszechnie stosuje się również w leczeniu bruksizmu, innymi słowy kompulsywnego tarcia zębami, bowiem ostrzyknięcie wybranych miejsc tą neurotoksyną redukuje napięcie mięśni żuchwy, a tym samym powstrzymuje ścieranie się zębów i pękanie szkliwa. Botulinotoksyna pomaga też osobom skarżącym się na nadpotliwość – aplikowana w obszary, gdzie organizm produkuje nadmierne ilości potu, wstrzymuje jego wydzielanie się nawet przez pół roku.

Botoks – redukcja “lwiej zmarszczki” oraz zmarszczek mimicznych

Przeciętny mieszkaniec Polski na ogół botoks kojarzy natomiast z zabiegami medycyny estetycznej. I w rzeczy samej, toksyna ta jest tu używana w dość szeroko. Wykorzystuje się ją w celu eliminacji zmarszczek. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg krótki oraz bezbolesny. Preparat botulinotoksyny rozluźnia mięśnie odpowiedzialne za powstawanie bruzd i wyrównuje skórę. Dlatego na ogół wykorzystuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczek palacza” czy kurzych łapek tworzących się w okolicach oczu. Z pomocą botulinotoksyny można też ograniczyć intensywną potliwość skóry na czole.

Nasza siedziba:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]