Ortokorekcja – sposób na krótkowzroczność i astygmatyzm

Ortokorekcja – sposób na krótkowzroczność i astygmatyzm

Na voigtklinikaoka.pl/uslugi/ortokorekcja/ znajdziesz więcej informacji o ortokorekcji.

Czy noszenie szkieł korekcyjnych przy krótkowzroczności jest koniecznością? Okazuje się, że przy nieznacznej wadzie wzroku okulary mogą być zbędne, jeśli zdecydujemy się na ortokorekcję.

Ortokorekcja – odwracalna metoda wypłaszczenia kształtu rogówki

Wady wzroku takie jak astygmatyzm oraz krótkowzroczność są kłopotliwe i są w stanie zauważalnie obniżyć jakość życia. Da się je wyeliminować z pomocą lasera, niemniej jednak mnóstwo osób rezygnuje z takiego zabiegu z obawy przed laserem bądź wręcz z powodów finansowych. Nie znaczy to natomiast, że są one definitywnie skazane na zakładanie szkieł korekcyjnych i obserwowanie sukcesywnego rozwijania się wady wzroku. Krótkowzroczność da się skorygować i wstrzymać jej postęp stosując ortokorekcję – bezpieczną, niechirurgiczną, i – co istotne – efektywną procedurę, która polega na korekcie krzywizny rogówki podczas snu. Jak to działa? Kiedy osoba, która założyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki wpływają na nabłonek rogówki, zmieniając jej kształt przez odpowiednie jej wypłaszczenie i w ten sposób niwelują przyczynę krótkowzroczności. Wpływ działania ortosoczewek jest wyczuwalny w wielu przypadkach nawet na drugi dzień po ich pierwszym założeniu. Trzeba jednakże uwydatnić, iż nie jest to działanie trwałe jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się tylko przy codziennym zakładaniu z ortosoczewek i, oczywiście, rygorystycznym stosowaniu się do wskazówek lekarza prowadzącego, bo w przeciwnym przypadku mogą pojawić się powikłania. Modelowanie kształtu rogówki przez otrokorekcję jest w pełni odwracalne – po przerwaniu noszenia szkieł ortokorekcyjnych rogówka wraca samoistnie do swego wcześniejszego kształtu.

Jaka wada wzroku wyklucza możliwość zastosowania z soczewek ortokorekcyjnych?

Krótkowzroczność to wada, której doświadczają ludzie w każdym wieku, również kilkulatkowie. Dobrą wiadomością jest zatem to, iż soczewki ortokorekcyjne mogą stosować dzieci powyżej 7 lat, dzięki czemu każdego dnia mogą cieszyć się pełną aktywnością, zupełnie jak ich rówieśnicy ze zdrowym wzrokiem. Trzeba jednak wiedzieć, że korzystanie z ortosoczewek jest niewskazane przy miopii przekraczającej -8 dioptrii. Kształt rogówki każdego człowieka jest inny, w związku z tym soczewki wykorzystywane w tej metodzie są dobierane indywidualnie, po przygotowaniu mapy rogówki i skrupulatnym zbadaniu jego wzroku. Znanych jest kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to m.in. uraz oka czy blizny na rogówce.

Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]