Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest miłym tematem. Obecnie jednak, stosując innowacyjne sprzęty i – co najważniejsze – efektywne środki przeciwbólowe, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, iż zabiegi będą w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe jest wskazane za każdym razem, kiedy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, przez co stomatolog jest w stanie dostać się do głęboko położonych tkanek zęba. Warto jednak pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, często bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi. Jakich?
Narzędzia do leczenia kanałowego
Oprócz sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba przesyłają do monitora w zasięgu wzroku lekarza, ograniczając prawie całkowicie niebezpieczeństwo różnego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności ułatwiają specjalistyczne urządzenia cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy stosują także odpowiednie narzędzia, jakie pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie kuracji i polepszenie samopoczucia leczonego.
Leczenie kanałowe – dla kogo bezpłatne?
Rozpoczynając leczenie kanałowe warto wiedzieć, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez kasę chorych. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom poniżej 18 lat. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeżeli jest ono potrzebne, powinniśmy wybrać się do stomatologa dysponującego odpowiednimi akcesoriami oraz zawczasu dowiedzieć się, co o leczeniu u niego poprzedni pacjenci piszą w sieci.