Drzewo genealogiczne – znajdź własne korzenie

Drzewo genealogiczne – znajdź własne korzenie

Wiedza o dziejów rodu wymagana jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o krewnych budowana jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale nie brakuje i takich, dla których to zdecydowanie za mało. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest świetnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli praca , która wymaga cierpliwości

Stworzenie drzewa genealogicznego rodziny – głównie takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie jest zaliczane do prostych. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci poszczególnych krewnych pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje zbierać można w trudno dostępnych archiwach miejskich lub kartotekach parafialnych. Najczęściej można przeglądać je bez żadnych opłat. Są jednak i takie miejsca, w których trzeba wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt opracowania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Powinno się pamiętać, że cena badania może także wzrosnąć wraz z koniecznością odbywania podróży do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń zamieszkuje na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego powinno się je wykonywać?

Na początku wspomnieliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest pomocna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Pozwala pełniej stać się fragmentem małej wspólnoty, jaką jest rodzina. Sprawia to również, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To właśnie z tych przyczyn aktualnie coraz więcej Polaków podejmuje decyzję o zleceniu opracowania drzewa genealogicznego.