Historia obrączek ślubnych

Historia obrączek ślubnych

Zobacz, gdzie kupić obrączki Kraków.

Dla większości dzień ślubu jest nad wyraz ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten wiąże nowożeńców po wsze czasy, a oznaką ich miłości, wierności i zaangażowania są obrączki, które wkładają sobie nawzajem na palce.

Panowie nie zawsze mieli obrączki

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, toteż mają one wspólną historię, która sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego przekazanie żonie pierścienia stało się cząstką sakramentu zaślubin. Mało osób wie jednak, iż mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka stuleci później. Już uprzednio miały miejsce przypadki, iż wsuwali pierścienie na dłoń kiedy wyjeżdżali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w innych państwach, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych Ameryki, we Francji, w Brazylii albo w Iranie, nakłada się je na lewą dłoń, którędy podług starych zabobonów biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki ślubne razem, jednocześnie zwyczaj rekomenduje, iż przyszła żona nie powinna za nie płacić, bowiem jest to zobowiązanie mężczyzny.

Obrączki – dodaj imię małżonka, cytat lub datę ślubu

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się subtelniejszą stylistyką. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z najrozmaitszych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo czy mosiądz) symbolizujące moc uczucia. Dziś do ich wytworzenia używa się z reguły złota i platyny, które są symbolem zaufania do partnera. Naturalnie, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najchętniej kupowane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą także nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka czy też istotny dla nowożeńców cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]