Trekkingi – góry to nie tylko wspinaczka

Trekkingi – góry to nie tylko wspinaczka

Co powinieneś wiedzieć o trekkingi Himalaje?

Wędrówki po wysokich szczytach utożsamiamy zwłaszcza z bardzo doświadczonymi alpinistami. Tymczasem do trekkingów niepotrzebne okazują się najczęściej tego typu kwalifikacje – w wielu górach poprowadzono wszak trasy, z jakimi upora się dowolny turysta – jeżeli rzecz jasna posiada właściwe narzędzia, tj. buty z przyczepną podeszwą oraz kijki gwarantujące przyczepność na stromych nawierzchniach. Na najtrudniejszych odcinkach niezbędna okaże się też pomoc dobrego instruktora, który pokaże, jak używać opcjonalnego, zapewniającego bezpieczeństwo sprzętu. W jakich sytuacjach jednak będzie on niezbędny? W których miejscach najczęściej odbywają się trekkingi?

Sprzęt do trekkingu

Trekkingi bywają niekiedy prowadzone w naprawdę technicznym terenie, a to powoduje, że potrzebne stają się akcesoria ułatwiające pokonanie trasy. Najistotniejszymi z nich są niewątpliwie raki, które zapewnią przyczepność również na śliskich szlakach – a na wielu górach spotkać je można także latem. Na trudnych podejściach pomocny okazuje się także czekan. Do obsługi tych narzędzi potrzebne będą odpowiednie umiejętności – z tego względu nieobyci turyści na trekkingi muszą udać się wraz z instruktorem, który pokaże im, jak bezpiecznie pokonać trasę.

Trekkingi w Europie i na świecie

Trekkingi umożliwiają zobaczenie szczególnie ciekawych miejsc na Ziemi, które zazwyczaj są nieosiągalne dla większości gości. Najchętniej organizowane są w wysokich górach – krajowi turyści często wybierają pobliskie Tatry, a poza tym do Włoch czy na skandynawskie fiordy. Dużym zainteresowaniem wśród fanów trekkingu cieszy się również Kilimandżaro i Andy w Peru. Turyści, którzy mają już jakieś doświadczenie w chodzeniu po górach mogą zaś wybrać się w Himalaje – trekkingi organizowane są tam na przykład u podnóża Annapurny i K2.

Nasza siedziba:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]