Myślisz o studiach wyższych? Sprawdź najbardziej oblegane kierunki

Myślisz o studiach wyższych? Sprawdź najbardziej oblegane kierunki

Wybór właściwego kierunku studiów to dylemat, przed którym rok w rok staje dziesiątki tysięcy młodych ludzi. W wielu przypadkach decyzja ta stanowi o rozwoju przyszłej kariery. We wrześniu znów rozpoczęły się tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy więc, które kierunki cieszą się największą popularnością.

Rozchwytywane kierunki studiów

W top 10 najbardziej popularnych kierunków studiów niezmiennie na podium pojawia się informatyka. Zainteresowani naukami ścisłymi coraz częściej wybierają też dziedziny o podobnym charakterze, które posiadają bardzo duży potencjał rozwoju. Są to rzecz jasna robotyka oraz automatyka, które nie są przecież kierunkami innowacyjnymi, jakkolwiek dopiero wraz z postępem technologicznym przestały być traktowane, jako studia dla marzycieli. W przypadku studiów licencjackich, maturzyści starają się przede wszystkim o indeks na kierunkach psychologia i zarządzanie. Na kolejnych pozycjach widnieją prawo i administracja, kierunki ekonomiczne (np. rachunkowość i finanse), budownictwo czy wszelkie filologie (zwłaszcza angielska).

Najwięcej kandydatów na jedno miejsce znajdziemy na kierunkach z obszaru orientalistyki (japonistyka i sinologia), a także matematyki. Nie łatwo dostać się także na studia związane z designem, kreowaniem wizerunku czy realizacją filmową. Warto zaznaczyć, iż wysoka liczba kandydatów na dany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Szereg maturzystów składa wszak podania o przyjęcie nawet na kilka kierunków na raz.

Jak wybrać odpowiednie dla nas studia?

Stojąc przed wyborem kierunku studiów trzeba wziąć pod uwagę pasje, ale też potencjalne zapotrzebowanie na rynku pracy. Należy aczkolwiek pamiętać, że konkretny kierunek nie musi determinować przyszłej kariery. Absolwenci studiów magisterskich i licencjackich mogą dowolnie uzupełniać swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych. Są one aranżowane na praktycznie wszystkich uczelniach wyższych i z reguły nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, aby się na nie zapisać. Wystarczy mieć tytuł licencjata, magistra lub inżyniera.

Młody człowieku, zapamiętaj! Czas studiów to okres, kiedy można też dodatkowo rozwijać swoje umiejętności przykładowo poprzez pomoc w wolontariatach czy studenckich kółkach. Należy wykorzystać te lata jak najlepiej.