Zasady wykonania izolacji pionowej i poziomej

Zasady wykonania izolacji pionowej i poziomej

Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, pragnie, by jak najdłużej jego stan był idealny. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeżeli nie zostanie wykonana właściwa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja skutecznie chroni przed wilgocią na murach, w konsekwencji czego sprawia, iż są one wolne od brzydkich plam, a w budynku nie ma zapachu wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – realizacja oraz rola, jaką pełni

Jednym z objawów źle zrobionej izolacji domów są wilgotne ściany. Do tego dochodzą puchnące tynki i przytoczone we wstępie plamy, które zazwyczaj występują w piwnicy i na parterze. Tego typu problemy niezwykle często obserwuje się w tych budynkach, których fundamenty zostały wykonane z czerwonej cegły. Bez najmniejszego znaczenia jest to, czy w grę wchodzą o budynki wybudowane bardzo dawno, czy te współczesne. By odtworzyć brakującą bądź niewłaściwie zrobioną izolację poziomą, trzeba ustalić do jakiego pułapu powinna ona sięgać, a następnie na każdym metrze bieżącym ściany wykonać około dziesięciu nawiertów położonych ukośnie. Następnie przygotowane wloty powinno się napełnić stosując w tym celu specjalny roztwór uszczelniający. Posiada on właściwości higroskopijne, na skutek czego efektywnie uszczelnia fugi oraz powstrzymuje przepływanie wilgoci w górne części ściany. Aby jednak izolacja pozioma okazała się skuteczna, niezbędne jest również odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu trzeba w pierwszym etapie skuć tynki, które zostały zawilgocone, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a następnie powlec całość substancją o działaniu izolującym. Ostatnim etapem robót budowlanych jest ocieplenie murów styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto powinien ją wykonać?

Wykonanie hydroizolacji nieruchomości najrozsądniej jest zlecić doświadczonej ekipie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace będą wykonane we właściwy sposób, a izolacja się sprawdzi.