Wykorzystanie sklejki szalunkowej w budownictwie

sklejka Kraków, sklejki szalunkowe

Deski szalunkowe to kluczowy moduł szalunków. Tę funkcję mogą pełnić powszechne deski z drewna lub płyty wytworzone z innego materiału, jednak najczęściej używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować budynki z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są też wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jej potrzebujemy, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Dawniej w szalunkach z reguły stosowane były deski z bloków drewna. Te jednak były drogie, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny w dzisiejszych czasach stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Wykonuje się ją z różnych gatunków drewna – przeważnie z brzozy, olchy lub topoli. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny częstokroć stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – postaw na wynajem!

Firmy budowlane dysponują przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Krakowie na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma służy także wynajmem innych akcesoriów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi głowic i łączników.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]