W jakich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie szalunków?

W jakich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie szalunków?

Znajdź szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak forma o charakterze tymczasowym, którą w przeważającej liczbie przypadków wykonuje się z desek. Może ona być wykonana także z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego typu działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje wymaganą formę. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można też skutecznie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je wykonuje?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zapełniony odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków potrzeba na to od około dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki robione są na przykład w przypadku fundamentów, wykonanych z betonu cokołów ogrodzeń i sufitów z żelbetonu. Mają więc naprawdę duże zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie elementy potrzebne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są również specjalne dźwigary i podpory. Nieraz zdarza się, że małe firmy budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. W takim wypadku rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu ekipom budowlanym szalunków i sklejki.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]