Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

szalunki Kraków, szalunki Peri, wynajem szalunków

Szalunki, nazywane także deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie ścian budynków. Zazwyczaj używa się ich w przypadku wylewania ścian z betonu – wtenczas są one konieczne do tego, by stosownie je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się też w trakcie stawiania budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie przelotów na drzwi, okna i bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i gdzie mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, sklejki lub drewna

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ bądź drewnianych desek, którą można wykorzystać ponownie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większość wykonawców oraz inwestorów decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki produkuje się z drewna, metalu bądź sklejki, a także łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Na ogół jednak stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę scalają głowice ze stalowe lub aluminiowe, belki, narożniki i łączniki.

Wynajęcie szalunków – dla kogo?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednak w przypadku ekip, które zazwyczaj oferują odmienne usługi oraz inwestorów, którzy planują zamierzających wznieść pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku nie byłby rentowny . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]