Izolacja fundamentów – techniki i materiały

Izolacja fundamentów – techniki i materiały

Fundamenty to na pewno najważniejsze części budynku. W przypadku uszkodzenia staną się zagrożeniem dla całego domu. Największym czynnikiem ryzyka dla nich jest woda, która może szybko je zniszczyć, zaś efekty tego są zauważalne dla wszystkich mieszkańców. Aby temu zapobiec powinniśmy już podczas planowania budynku pamiętać o izolacji fundamentów – przez to w późniejszych latach nie będą potrzebne drogie i naprawdę trudne naprawy. Skutki mokrych ścian są szczególnie zauważalne na najniższych piętrach domu. Jak jednak je rozpoznać? Jakie metody umożliwią zapobiegnięcie im?

Zadania izolacji fundamentów

Jak już nadmieniliśmy, nasiąkanie może okazać się bardzo niebezpieczne dla obiektu. Kiedy wilgoć podniesie się do ścian, pierwszym symptomem jest odpadanie tynku, które jest problemem nie tylko estetycznym. Naprawdę szybko wszak ściany zaczynają toczyć pleśni oraz glony, zaś te potrafią być ogromnym zagrożeniem dla życia lokatorów domu. Szczególnie niebezpieczne będą dla osób z alergiami i schorzeniami systemu odpornościowego, bo u nich niekiedy owocują nawet zgonem. Właśnie dlatego tak istotne jest to, by fundamenty były właściwie zabezpieczone przed niszczycielskim działaniem wilgoci. Które metody to umożliwiają?

Surowce do izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – poziomą oraz w pionie. Pierwsza zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci i niszczeniem ścian. Druga natomiast chroni fundamenty przed opadami i wodą gruntową. Zależnie od rodzaju ryzyka, izolacja fundamentów może być lekka, średnia oraz ciężka – ta trzecia stosowana jest w szczególności na terenach, na których często występują powodzie. Istotne jest także to, które materiały będą wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem zawsze warto sięgać po produkty doświadczonych producentów.