Dowiedz się więcej o węźle optycznym.
Współczesne instalacji telekomunikacyjne prawie zawsze wykonuje się z wykorzystaniem przewodów światłowodowych. Jest to zasługą niepowtarzalnych właściwości tego kabla – płynności przekazu informacji oraz niewielkich zakłóceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie mogłyby istnieć bez odpowiednich części pozwalających na przekaz danych oraz ich kodowanie. Aby wykonać taką instalację potrzebne są takie elementy jak nadajniki optyczne czy multiswitche, a także węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla działania każdej instalacji – umożliwiają wszak modyfikację sygnału optycznego na elektryczny i dzięki temu dostarczenie usług krańcowym odbiorcom. Jak więc funkcjonują? Jakie zalety musi wykazywać odpowiedni węzeł optyczny?
W jaki sposób działa węzeł optyczny?
Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał światłowodowy, by emitować sygnał elektryczny. Należy przy tym dodać, że jego funkcjonalność nie sprowadza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi poza tym wykonać odwrotną operację. Pasmo, na jakim zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od paru mHz do aż 1 gigaherca. Do sprawnego działania węzła optycznego niezbędna jest także odpowiednia osłona, zabezpieczająca delikatne elementy w środku urządzenia przed kurzem, wodą oraz innymi zagrożeniami – zwykle wykonana z metalu.
Który węzeł optyczny zamontować?
O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie dobry, świadczą pewne parametry. Najważniejsze jest pasmo pracy węzła i moc sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba ostatecznych abonentów, do których dotrze sygnał. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na pobór prądu – w ogromnej mierze rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Aby uniknąć problemów przy serwisowaniu instalacji, dobrze także zwrócić uwagę na sposób konfiguracji urządzenia – dobrze, jeśli pozwala na wygodną korekcję ustawień.
Nasza siedziba:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]