Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Zamów silnik prądu stałego.

Masa przedmiotów, które użytkujemy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne na prąd stały. Malutkie bądź ogromne, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem przeciętny człowiek zwykle nie wie, jak pracują te silniki, ani z jakich modułów składają się.

Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych na prąd stały

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa wskazuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki istnieją od niemal dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich konstrukcji, dalszego rozwoju i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w różnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty znanych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Thomas Edison, Thomas Davenport i Moritz Jacobi. Silniki prądu stałego składają się ze stojana, wirnika, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi wytwarza się pole magnetyczne i szczotek. Obecnie często wykorzystywane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za bezgłośną pracę, jak równieżfenomenalną niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego nie tylko do zastosowań przemysłowych

Teza, iż silniki na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz czytnik DVD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki DC są podzespołem pociągów czy samochodzików sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie sprezentujemy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w wielu branżach przemysłu, np. wydobywczej, produkcyjnej i budowlanej. W przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne staną się powszedniością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby popularne hulajnogi, segwaye oraz rowery elektryczne. Silniczków DC używają również hobbyści do tworzenia własnych modeli z obszaru robotyki i mechaniki.

O ile silniki prądu stałego o niskiej mocy bez problemu da się zamówić w sklepach dla hobbystów albo z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od cenionych światowych marek.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]