Silniki krokowe

Silniki krokowe

Co to są silniki krokowe?

Silnik krokowy, określany też mianem silnika skokowego, to rodzaj napędu elektrycznego. Pochodzenie jego nazwy jest intuicyjne – przy właściwym sterowaniu wykonuje on obrót o dany fabrycznie zdefiniowany krok (czyli o daną ilość stopni). Oferuje to precyzyjną kontrolę nad liczbą obrotów na minutę w dowolnym momencie działania. Jest to możliwe dzięki specyficznej konstrukcji tego typu silników we współpracy ze wspomnianym wcześniej właściwym sterowaniem.

Silniki krokowe a dzisiejsza mechanika

Nie tylko u chirurgów doskonała precyzja stanowi wartościowy obiekt pożądania. Staje się ona również coraz częściej oczekiwana we współczesnej mechanice. I właśnie silniki krokowe pozwalają ją osiągnąć. Dodatkowo zdecydowana większość części urządzeń mechanicznych jest obecnie sterowana sygnałami cyfrowymi. Silniki krokowe są sterowane w ten sam sposób – poprzez okresowe nadawanie impulsów prądowych na kolejne wyprowadzenia motoru. O szybkości kątowej obrotu decyduje czas trwania przesyłanych pulsów. Dzięki precyzji sterowania i brakowi obowiązku przechodzenia z domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe są z ochotą wykorzystywane w wielu obszarach współczesnej techniki i da się na nie trafić w różnych maszynach i urządzeniach, takich jak drukarki, roboty.

Wady silników krokowych

Opisywane silniki nie stanowią rozwiązania idealnego. Poza swoimi niezaprzeczalnymi zaletami mają również parę istotnych wad, o których nie należy zapominać. W odniesieniu do innych rodzajów motorów elektrycznych, pobierają one stosunkowo dużo energii, ponadto wydzielają niemało energii cieplnej. Zważając na ich konstrukcję maksymalna prędkość obrotowa może okazać się za mała. Zazwyczaj nie przekracza ona kilkuset obrotów na minutę.

Dostępne na rynku silniki krokowe

W sprzedaży są możliwych do nabycia jest wiele modeli silników krokowych. Różnią się między sobą między innymi:

  • rozmiarem,
  • budową,
  • parametrami elektrycznymi.

Pomimo, że silniki krokowe są droższe niż mniej złożone silniki prądu stałego, wciąż pozostają odpowiednio opłacalne nawet w prostych projektach wykonywanych w domowym zaciszu.