Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Podstawowe informacje o działaniu i zastosowaniu motoreduktorów

Chcesz zamówić motoreduktor walcowy? Wejdź na https://ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowane połączenie silnika elektrycznego z przekładnią. Jak działają motoreduktory i jak się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory wybierzesz bezpośrednio z katalogu producenta

Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w rozmaitych funkcjach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna skuteczność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, więc zawsze występuje drobna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą również inne elementy jak sprzęgła czy hamulce. Głównym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe zestawy, które można bez problemu wybrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry idealnie odpowiadały wymogom budowanego projektu. Inżynierzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na pracochłonne obliczenia i testy poszczególnych kompletów elementów. Zależnie od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do niewielkich, umiarkowanych bądź znacznych obciążeń, jak również do długiego bądź krótkiego okresu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano wielostopniową przekładnię, pozwala otrzymać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne typy silników (DC, BLDC, AC oraz szeregowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Nie ma na pewno takiego sektor gospodarki, w którym nie można by wykorzystać motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to przemysł, spedycja bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają różnorodne automaty, jak podnośniki, mieszadła, linie produkcyjne czy schody ruchome. Szerokie spektrum rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich mocy i wielkości przyczyniła się do tego, że liczbę realnych kombinacji, które obecnie mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, należy liczyć już nie w tysiącach, ale właściwie w milionach.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]